אינפו סנטר בע"מ   |    טל. 04-8443035   |  לעיון בעיתון הדרושים האחרון  -  לחץ כאן

 

 
 
 
 

 

חתימה על כתב ויתור / סילוק

פעמים רבות, בעת סיום יחסי העבודה בין הצדדים, מציב המעסיק, שלו מטבע הדברים עמדת כח חזקה יותר מאשר של העובד, תנאים שונים ומשונים לקבלת הכספים להם זכאי העובד. עובדים רבים, אשר לרוב אינם מודעים לזכויותיהם המלאות, מוצאים עצמם נאלצים לחתום על אותו כתב סילוק המכונה לעיתים גם כתב ויתור, ולמעשה מוותרים מראש על כל זכויותיהם העתידיות. כך למשל, אם שולמו לעובד פיצויים פחותים ממה שהיה אמור לקבל, חוסם המעסיק את כל טענותיו על בסיס אותו כתב סילוק, הואיל ועליו חתום העובד עצמו.

מהו כתב ויתור / כתב סילוק?

כתב וויתור / סילוק נדרש לעיתים על פי חוק - על פי סעיף 29 לחוק פיצויי פיטורים, הרי שפשרה והודעת סילוק לעניין פיצויי פיטורים היו חסרי תוקף, אלא אם נערכו בכתב, ונאמר בהם במפורש שהם לגבי פיצויי הפיטורים. משכך, במקרים רבים בהם המעסיק לא משלם לעובד את פיצויי פיטוריו המלאים מסיבה כזו או אחרת (לעיתים אף ללא כל סיבה...), הרי שבאם יחתים את העובד על כתב סילוק מתאים, יהיה מוגן מכל טענה ו/או תביעה עתידית בענין פיצויי הפיטורים. בפרקטיקה, כתב הסילוק הורחב ולרוב מכיל לא רק התייחסות לפיצויי הפיטורים, אלא לכלל הזכויות (פדיון ימי חופשה, יתרת ימי הבראה, וכו). פירצה זו אשר מקנה למעסיק הגנה מפני תביעות, הלכה וצברה פופולריות, עד שהחלה תופעה בה מעסיקים מסרבים לשחרר לעובדים את הכספים להם הם זכאים, לעיתים אף את המשכורת האחרונה במלואה, לעיתים מסרבים לשחרר את מכתב הפיטורים (דבר הפוגע בזכות לקבל דמי אבטלה), וכו, אלא אם יחתום העובד על כתב הויתור. ברור שחתימת העובד על כתב ויתור זה עלולה לחסום את דרכו באם יתברר כי המעסיק לו שילם לו את השכר ו/או התנאים שהיה אמור לשלם על פי חוק.

האם התניית המעסיק לחתום על כתב הויתור חוקית?

לא. על פי החוק והפסיקה, הרי שלמעסיק אין כל היתר לבצע התניות כאלו ואחרות, כך שיעכב כספים של העובד אשר עדיין נמצאים ברשותו עד שיחתום העובד על כתב ויתור. לא לחינם עוגנו זכויות העובדים בחוקי מגן, ואין ביכולת המעסיק לגבור על החוק בדרישתו לחתימה על מסמך כזה או אחר, ובכללם אותו כתב ויתור.

מה קורה כאשר המעסיק בכל זאת מסרב לשלם עד לחתימת העובד?

במקרה זה, הרי שמדובר על הלנת שכר ו/או פיצויים לכל דבר ועניין.כך, מעבר לתביעה אותה רשאי להגיש העובד בגין התשלומים שטרם שולמו לו, הרי שהעובד רשאי לצרף לתביעה דרישה לתשלום פיצויי הלנה. מקרה מסוג זה נבחן לא אחת בבתי הדין לעבודה (למשל: בע"ע 300360/98 בעניין נחום צמח), ובחלק מאותם מקרים חייב בית הדין את המעביד בתשלום פיצויי הלנה מלאים.

אשר על כן, כאשר המעסיק מציב תנאים לתשלומים המגיעים לך, אל תוותר! פנה אלינו מיידית על מנת להגן על זכויותיך!כותב המאמר, עו"ד חן שטיין , הינו בעל משרד המעניק יעוץ משפטי ומתמחה בדיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים.

About Usדף הבית  |  על החברה   | דרושים  |  עיתון הדרושים   | תקנון החברה  |  שאלות ותשובות  |  קורות חיים  |  מומלצים
חוות דעת משתמשים ולקוחות   |
 מאמרים חשובים בתחום התעסוקה   |  טיפול בהחזרי מס
Facebook   twitter
 
החברות המובילות בישראל המפרסמות באמצעות אינפו סנטר